Dnia 28.06.2025 r. uczniowie kl. III i IV wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Cekało i Teresa Jarząbek wyruszyły na niezwykłą lekcję przyrody do ogrodu Pani dr Hanny Werblan – Jakubiec w Pęchratce Polskiej.
Pani doktor przywitała nas i zaprowadziła na cudowną łąkę. Wspólnie ustaliliśmy definicję łąki. Dowiedzieliśmy się, że łąki są różne, co jest spowodowane głownie poziomem wód gruntowych, miejscem występowania oraz sposobem wykorzystania przez człowieka. W związku z tym rosną na nich różne rośliny i żyją różne zwierzęta. Na wilgotnych łąkach rośnie dużo kaczeńców, na łąkach żyznych może dominować mniszek pospolity lub dzwonek rozpierzchły. Na łąkach położonych na glebach jałowych rosną m.in. złocień właściwy i świetlik łąkowy.
Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i mieliśmy za zadanie znaleźć jak najwięcej gatunków roślin oraz obserwować zwierzęta. Potem pani doktor podawała nazwy znalezionych roślin i opowiadała o ich znaczeniu.
Rozmawialiśmy też na temat wykorzystania łąk przez ludzi. Prowadząca zwróciła uwagę na sposób koszenia łąk oraz problem wypalania traw.
Lekcja przyrody w terenie to wspaniała okazja, aby poznawać i badać świat wszystkimi zmysłami, selekcjonując zdobyte informacje i trafnie je wartościując.
Dziękujemy pani doktor za zaproszenie i praktyczną edukację.